Gdzie obecnie stosuje się hipnozę?

Hipnoza to wcale nie świat magii i okultyzmu, a bardzo użyteczne narzędzie. Znajduje ona zastosowanie we współczesnej medycynie i psychologii, gdzie bywa bardzo pomocnym działaniem leczniczym.
Gdzie obecnie wykorzystywana jest hipnoza?

Leczenie uzależnień

Czasami wyrwanie się ze szponów uzależnienia bywa bardzo trudne. Hipnoterapia umożliwia po pierwsze indukowanie negatywnych skojarzeń związanych z zażywaniem danej substancji (na przykład nikotyny) albo zachowania (takiego jak gra w pokera), a po drugie – pomaga zasugerować pacjentowi, że jest w stanie wytrwać w trzeźwości. Pozwala też budować zdrowe poczucie własnej wartości i skuteczności.

Radzenie sobie z traumami

Czasami przeszłe wydarzenia – na przykład związane z doświadczeniem przemocy, silnego szoku lub bólu – są dla ludzi tak trudne, że wypierają je ze swojej świadomości. Wiele szkół psychoterapeutycznych zakłada jednak, że aby „rozprawić się” z przeszłością, należy najpierw przypomnieć sobie wszystkie trudne wydarzenia. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi hipnoza – podczas seansu hipnotycznego mamy bowiem zwiększony dostęp do tego, co zwykle ginie w mrokach naszej niepamięci.

Leczenie bólu

Jest to bez wątpienia bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznej farmakoterapii, albo też jej uzupełnienie. Hipnoza może być z powodzeniem stosowana na przykład przy leczeniu bólu przewlekłego, migreny, ale także bólu związanego z zabiegami u dentysty czy… bólu porodowego. Nie każdy jest jednak w jednakowym stopniu podatny na hipnozę, zatem hipnoterapia w leczeniu bólu nie będzie skuteczna u stu procent pacjentów.

Relaksacje

Stany lżejszej hipnozy, czyli na przykład stan hipnoidalny, znajdują również zastosowanie w treningach relaksacyjnych. Polegają one na skupieniu uwagi na spokojnej muzyce, słowach osoby prowadzącej – na przykład zachęcających do rozluźniania poszczególnych partii mięśni. Wykorzystuje się tutaj tę właściwość hipnozy, iż podczas przebywania w tym stanie, człowiek może łatwiej odciąć się od bodźców świata zewnętrznego oraz przywołać różne wyobrażenia – na przykład szumiącego morza albo pachnącej łąki. Przykładem tego rodzaju relaksacji są treningi autogenne.

Kryminalistyka

Niekiedy ofiary brutalnych przestępstw – takich jak na przykład gwałt - nie są sobie w stanie przypomnieć, co się dokładnie wydarzyło i zidentyfikować sprawców. Hipnoza bywa więc pomocna w przełamywaniu tego rodzaju amnezji. Warto nie wiedzieć, że ze względów etycznych niedozwolone jest stosowanie hipnozy przy przesłuchiwaniu osób podejrzanych o przestępstwo – chyba, że sam podejrzany będzie tego chciał, na przykład pragnąc przypomnieć sobie fakty, mogące stanowić alibi.

Wskazań do stosowania seansów hipnotycznych jest całkiem sporo. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z dobrodziejstw hipnoterapii – pamiętaj, aby osoba prowadząca ją była odpowiednio przeszkolona. Najważniejsze jest bowiem Twoje bezpieczeństwo.

Share this:

0 komentarze:

Prześlij komentarz