Autohipnoza – czy to jest bezpieczne?

Hipnoza od lat pobudza zbiorową wyobraźnię. Często mamy jednak błędnie ukształtowane mniemanie na temat tego, co dzieje się w gabinecie hipnoterapeuty. Przede wszystkim mało kto z nas wie, że w stan hipnozy można wprowadzić się… samemu! Jak właściwie to się dzieje i czy stanowi zagrożenie?

Dla kogo autohipnoza

Przede wszystkim należy przypomnieć , że hipnoza nie jest żadnym zabiegiem magicznym ani działaniem szamańskim. Jest to w pełni naturalny stan funkcjonowania człowieka – odmienny jednak od stanu tak czuwania, jak i snu. Opowieści o tym, że ktoś zahipnotyzowany obrabował bank albo wziął udział w walce na noże można zatem włożyć między bajki. Hipnoza ma jednak wiele bardzo pożytecznych zastosowań – może być pomocna w walce z uzależnianiami, stresem czy bólami przewlekłymi, zwłaszcza w sytuacji, kiedy duże dawki leków są niewskazane. Autohipnoza jest zaś działaniem, kiedy człowiek sam – bez obecności „hipnotyzera” wprowadza się w stan głębokiego relaksu, sprawia, że jego uwaga koncentruje się na określonych bodźcach, z pominięciem otoczenia. Może do tego posłużyć długotrwałe wpatrywanie się w jeden przedmiot (na przykład wolno poruszający się), słuchanie relaksującej muzyki z odpowiednim rytmem oraz stosowanie specjalnych płyt z nagraniami.

Bezpieczeństwo autohipnozy

Hipnoza, jako coś w pełni naturalnego, sama w sobie nie jest niebezpieczna. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne choroby, które wymagają konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem takiej praktyki – może to być na przykład epilepsja. Ostrożność powinny również zachować kobiety w ciąży. Autohipnoza wiąże się również z „uwalnianiem” różnych przeżyć i wspomnień, które wydają się wówczas niezwykle intensywne – jeśli więc dopiero co przeżyłeś poważny życiowy wstrząs, miej na uwadze, że trans może „aktywować” trudne emocje. Na ogół jednak stosowanie autohipnozy jest bezpieczne i pożyteczne – pozwala lepiej poznać siebie, aktywować swój potencjał oraz dotrzeć do talentów, o których być może nie mieliśmy wcześniej pojęcia! Kilkanaście minut głębokiego relaksu znacząco obniża również poziom stresu, co bardzo dobrze wpływa na zdrowie oraz… urodę. Jeśli chcesz poczuć się bezpieczniej i pewniej – podczas pierwszych „seansów” autohipnozy miej pod ręką zaufanego członka rodziny lub przyjaciela. Obecność bliskiej osoby na pewno doda Ci odwagi!

Share this:

0 komentarze:

Prześlij komentarz