Czym jest świadomy sen?

Być może w pierwszej kolejności odpowiedziałbyś, że takie wyrażenie to oksymoron – w końcu zwykliśmy myśleć, że sen, jako przeciwieństwo czuwania, jest stanem braku świadomości. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być – kontrolowanie swoich marzeń sennych jest naprawdę możliwe!
Sen na jawie, jawa w śnie
Pamiętasz film „Incepcja” z Leonardem DiCaprio? Jego bohaterowie zgłębiali tajniki świadomego snu, tworząc w nim niemalże alternatywne uniwersum. Rzeczywistość świadomego śnienia jest nieco bardziej prozaiczna  niż filmy akcji, ale jednak wciąż fascynująca i nieco tajemnicza. W świadomym śnieniu – w przeciwieństwie do tego „zwykłego”, człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że jest pogrążony we śnie i może kontrolować swoje marzenia senne. Zachowuje się wówczas pewną jasność myślenia, dzięki czemu możliwe jest wywieranie wpływu na to, co nam się śni.
Po co śnić świadomie?
Oneironautami (bo tak właśnie nazywa się osoby, które opanowały technikę świadomego śnienia) ludzie zostają po pierwsze… dla rozrywki. Wiele osób bardzo chciałoby doświadczyć, jak to jest, kiedy „na trzeźwo” przeżywa się swoje sny i można świadomie delektować się senną rzeczywistością. Świadome śnienie może być jednak również rozwiązaniem problemu nawracających koszmarów sennych . Jeśli ktoś każdej nocy – na przykład po przeżytym wypadku albo rodzinnej tragedii – ma straszne sny, które uniemożliwiają mu nocny wypoczynek, śnienie ze świadomością „to tylko sen!” może bardzo ułatwić funkcjonowanie takiej osoby. Opanowanie tej metody umożliwia również zdobycie wglądu w siebie i swoje emocje – sny mówią przecież bardzo wiele o stanie naszej psychiki. Jeśli więc rozumiemy i pamiętamy swoje sny – rozumiemy również samych siebie.
Co się dzieje w mózgu?
Na poziomie neurologicznym podstawową różnicą między snem „zwykłym” a świadomym jest aktywność płata czołowego mózgu. Podczas snu „nieświadomego” jest on jakby wyłączony, natomiast intensywnie pracuje podczas śnienia świadomego. Funkcją tego płata jest między innymi właśnie logiczne myślenie, które jest obecne podczas świadomego śnienia.

Czy to wszystko jest dostępne jedynie dla wąskiego grona osób posiadających niezwykłe zdolności? Ależ skąd! Świadomego snu może nauczyć się każdy – wystarczy odrobina ćwiczeń i cierpliwości.

Share this:

0 komentarze:

Prześlij komentarz