Autohipnoza - jak zacząć?

Przebywanie w stanie hipnozy może pomóc zwalczać codzienny stres, a także wiele różnych dolegliwości. Warto wiedzieć, że aby wejść w głęboki relaks, nie jest potrzebna obecność hipnoterapeuty. Można też powiedzieć, że Twoim hipnoterapeutą możesz stać się… Ty sam. Zobacz, jak możesz zacząć przygodę z autohipnozą!

Określ cel

Przede wszystkim, jeśli chcesz zacząć pracę z autohipnoza, musisz określić, co chcesz z tego mieć. Pragniesz ukoić skołatane nerwy, a może Twoim celem jest pokonanie bólu migrenowego? Zastanów się też, czy planujesz regularne „wieczory z hipnozą”, czy może to jednorazowe działanie dla rozluźnienia lub zaspokojenia ciekawości.

Zainteresuj się swoim stanem zdrowia

Hipnoza jest w stu procentach naturalnym stanem funkcjonowania mózgu, więc sama w sobie nie może być szkodliwa. Przed wprowadzeniem się w stan autohipnozy przypomnij sobie jednak, czy nie chorujesz na coś przewlekle. Jeżeli cierpisz na przykład na padaczkę, to pewne dźwięki mogą wywołać atak. W takiej sytuacji należy najpierw skonsultować się z lekarzem.

Znajdź ustronne miejsce

Wejście w stan hipnozy wymaga poczucia ciepła i bezpieczeństwa. Znajdź więc przestrzeń, w której czujesz się komfortowo – może to być Twój pokój, ale doskonale sprawdzi się także ogród (o ile jest w nim spokojnie i cicho). Zadbaj o to, aby nikt Ci nie przeszkadzał.

Przygotuj dźwięki

W Internecie jest sporo nagrań ze specjalnymi dźwiękami, które ułatwiają wejście w stan hipnozy. Możesz po nie sięgnąć, zwłaszcza jeśli to Twoje pierwsze hipnotyczne doświadczenia. Doskonale sprawdzą się także płyty CD z dedykowanymi „autohipnotyzerom” nagraniami. Możesz też po prostu wsłuchać się w szum wiatru.

Usiądź lub ułóż się wygodnie

Jaką pozycję lubi zajmować Twoje ciało podczas odprężenia? Wybierz taką, która umożliwi rozluźnienie mięśni kręgosłupa, twarzy oraz dłoni i stóp. Doskonale sprawdzi się miękki fotel lub łóżko – pamiętaj jednak, by nie zasnąć! Wzrok powinien być skupiony na jednym lub kilku konkretnych punktach – na przykład na czymś wolno poruszającym się.

Obserwuj swój oddech

Staraj się, aby wdech i wydech trwały tyle samo lub aby wydech był nieznacznie dłuższy. Wsłuchaj się w ten spokojny i jednostajny dźwięk i obserwuj, jak wraz ze wzrostem rozluźniania ciała zmienia się on i wydłuża.

Zastosuj autosugestię

Kiedy Twoje ciało jest już rozluźnione, wydaj sobie polecenie, aby Twoje myśli biegły swobodnie. Nie zatrzymuj się na tym, co czeka Cię jutro lub co zdarzyło się wczoraj. Powiedz sobie w myślach, że skończysz odliczać do dziesięciu lub kiedy skończy się dany utwór, wejdziesz w stan głębokiego relaksu - na przykład na czas dziesięciu minut.

Przywołaj obrazy

Zamknij oczy - teraz możesz używać swojej wyobraźni. Jeśli potrzebujesz odstresowania się, zasugeruj sobie, że znajdujesz się na zielonej łące. Jeśli walczysz z bólem głowy – wyobraź sobie, jak wyjmujesz ten ból z siebie i czujesz błogość.

Podróżuj do odległych krain

Wyobrażenia w stanie hipnozy potrafią być niezwykle realistyczne, angażujące zmysły – ciesz się tym i wędruj po łąkach lub lasach! Osoby podatne na sugestię mogą osiągnąć ten efekt już za pierwszym razem – inne będą musiały nieco poćwiczyć.
Kiedy upłynie czas, jaki sobie wyznaczyłeś, łagodnie wróć do rzeczywistości. Otwórz oczy oraz pogratuluj sobie sukcesu – w końcu wchodząc w autohipnozę udało Ci się go osiągnąć!

Share this:

0 komentarze:

Prześlij komentarz